مهم ترین سونوگرافی های دوران بارداری

اولین سونوگرافی ضروری در سه ماهه اول بارداری می باشد.

اهمیت سونوگرافی در سه ماهه اول 

شنیدن ضربان قلب نوزاد و تخمین سن او، و همچنین اندازه گیری دور سر و قد او می باشد و رشد کودک در این دوران یک میلی متر در روز است.

در ۳ماهه اول زمانی که شخص میخواهد از وضعیت بارداری اطمینان حاصل کند و در واقع هنگامی که پریود نشده باشد، سینه ها دچار سوزش شدند و فرد احساس خستگی دارد و شاید در منزل تست بارداری از خود گرفته باشد و مطمئن شده باشد که باردار است. این زمان بهترین وقت برای آزمایش خون و سونوگرافی می باشد.

سونوگرافی در این سه ماه که به آن سونوگرام نیز می گویند، معمولا بین هفته های ۶ تا ۸ گرفته می شود و قبل از این آرمایش بهتر است که به میزان کافی آب خورده شود زیرا امواج فرا صوت از مایعات بهتر عبور می کنند و بنابراین کیفیت این آزمایش افزایش پیدا می کند و همزمان با پیش رفتن بارداری و رشد رحم، مایع اطراف جنین نیز افزایش می یابد.

در نتیجه اهمیت آب نوشیدن قبل از سونوگرافی تا حد زیادی کاسته می شود. البته در این مرحله جنین بسیار ریز است و بیشتر به لوله های فالوپ نزدیک است و این آزمایش کاملا بدون درد است.

دومین سونوگرافی ضروری در بارداری درسه ماهه دوم می باشد :

این مرحله در واقع نیمه بارداری می باشد و به دلایل مختلفی بسیار مهم است، زیرا فرد دقیقا در بین راه می باشد. متخصصان مامایی توصیه می کنند سونوگرافی دوم در هفته ۱۲ تا ۱۵ انجام شود و دلیل انجام این سونوگرافی در این دوره ی زمانی بارداری این است که استانداردهایی وجود دارد که براساس آن می توان برخی اختلالات کروموزومی مثل نشانگان داون را تشخیص داد.

این سونوگرافی می تواند جزئیات زیادی از کودک را نشان دهد. از قبیل مشکلات غیر طبیعی اعم از : مشکلات ضربان قلب، وضعیت مغزی، کلیه ها و کبد او بررسی می شود و در این آزمایش انگشتان کودک را می شمارد و میزان مایع جنینی را اندازه می گیرد.

یکی از مهمترین موارد این است که در این مرحله جنسیت کودک نیز مشخص خواهد شد. این سونوگرافی اسکن آناتومی نیز خوانده می شود که بین ۲۰ تا ۴۵ دقیقه طول می کشد. در صورت چند قلویی این مدت زمان افزایش می یابد.

در این مرحله پزشک با انجام این آزمایش تمام ابعاد سلامت کودک را بررسی می کند، اما دیدن قسمت هایی مثل شکم یا کلیه های کودک برای او سخت می باشد که این آزمایش هیچ سختی ندارد و فقط ممکن است که از خنکی یا لزج بودن ژل روی شکم کمی اذیت شوید.

سومین سونوگرافی در بارداری در سه ماهه سوم می باشد :

سونوگرافی سوم بهتر است برای تشخیص برخی دیگر از ناهنجاری های جنین پس از هفته ۱۶ انجام شود، چراکه رویت اندام های کوچک جنین در این زمان میسر است.

در این مرحله یعنی در سه ماهه سوم معمولا سونوگرافی واجب نیست، اما گاهی اوقات پزشک بعد از هفته ۳۵ نیز این دستور را می دهد، زیرا ممکن است نظر پزشک بعد از سونوگرافی سه ماهه سوم در مورد سزارین یا زایمان طبیعی عوض شود.

از طرفی اگر مادر از مشکلات گوارشی یا دیابت رنج ببرد، باید این سونوگرافی را انجام دهد. در بین هفته های ۱۶ تا ۱۹ جنسیت جنین، دست و پا، تعداد انگشتان، صورت، وضع لب ها، گوش، چشم، دیافراگم، ستون فقرات، کلیه ها، مثانه، معده و چهار حفره ای بودن قلب توسط متخصص با استفاده از سونوگرافی بررسی می شود.

اگر در خانواده ای قبل از تولد نوزاد جدید، فردی با ناهنجاری قلبی یا سایر ناهنجاری های مادرزادی دیگر وجود دارد، بایستی موضوع به پزشک رادیولوژیست اطلاع داده شده تا مادر در آن دوره از بارداری به متخصص سونوگرافیست اکولوژیست مربوط به قلب ارجاع داده شود و جنین به شکل خیلی دقیق تری بررسی شود.

 

سونوگرافی چهارم

در این مرحله سونوگرافی که به گفته ی متخصصان تا ۲۰ هفتگی وزن جنین اهمیتی ندارد، اما بعد از سه ماهه دوم و در پی سه ماهه سوم ( به ویژه نیمه دوم سه ماهه سوم ) زمان مهم وزن گیری جنین است که این نکته بایستی جدی گرفته شود.

در این زمان دور سر، طول استخوان ران، بای پاریتال و دور شکم توسط این سونوگرافی اندازه گیری شده و با توجه به منحنی تهیه شده، وزن جنین تخمین زده می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *