اطلاعات تماس

ایمیل : info@miladgharb.com

تلفن : +98 21 66 53 80 77

تلفن :+98 21 66 53 80 99

X

دسته ها

عکسبرداری رنگی رحم
Anonym
/ دسته ها: رادیولوژی, مقالات

عکسبرداری رنگی رحم

هیستروسالپنگوگرافی

کاربرد های عکس رنگی رحم (هيستروسالپنگوگرافي) چیست؟

براي بررسي علت تأخير باروري، بايد سلامت اندام‌هاي توليدمثل مورد ارزيابي قرار گيرند. يکي از روش هاي تشخيصي که معمولاً براي بررسي رحم و لوله‌هاي رحمي همراه با ساير آزمايش‌ها در ويزيت هاي اوليه درخواست مي شود، هيستروسالپنگوگرافي است. با اين تست، پزشك از وضعيت داخلي رحم و لوله هاي رحمي مطلع مي گردد و با توجه به نتايج حاصل از تست، در مورد نحوه درمان تصميم خواهد گرفت.

هيستروسالپنگوگرافي روشي است که به‌منظور بررسي داخل رحم و لوله هاي رحمي انجام مي‌گيرد. انجام هيستروسالپنگوگرافي در ارزيابي ناباروري بسيار مهم است. در صورت انسداد لوله‌هاي رحمي و يا وجود چسبندگي رحم، شانس باروري کاهش مي‌يابد.

و در اين روش با استفاده از اشعه x و ماده حاجب چسبندگي هاي درون رحمي، پوليپ، فيبروم و برخي ديگر مشکلاتي که سبب انسداد لوله‌­ها و جلوگيري از لقاح تخمک و اسپرم مي‌گردد، قابل تشخيص است. آزمايش ديگري که در اين راستا مفيد خواهد بود هيستروسونوگرافي مي‌باشد که با استفاده از سونوگرافي و تزريق محلولي خاص، ناهنجاري‌هاي درون رحمي بررسي مي شود.

مراحل انجام هيستروسالپنگوگرافي

معمولاً عکس رنگي رحم توسط راديولوژيست انجام مي‌شود و به ‌طور متوسط در حدود 30-10 دقيقه به طول مي‌انجامد. براي انجام اين تست، فرد بر روي تخت معاينه زنان قرار مي‌گيرد. ابتدا پزشک يک اسپکولوم (وسيله‌اي براي معاينه داخلي زنان) در واژن قرار مي‌دهد. سپس لوله اي بسيار ظريف از درون دهانه رحم به داخل رحم وارد نموده تا از اين طريق ماده حاجب را به درون رحم و لوله‌هاي رحمي تزريق نمايد. به‌طور طبيعي ماده حاجب بايد رحم و لوله هاي رحمي را پر نمايد يعني هنگامي که در رحم و لوله ها هيچ‌گونه انسداد و مشکلي وجود نداشته باشد ماده حاجب بعد از تزريق، فضاي داخل رحم و لوله ها را به طور يکنواخت پر خواهد کرد. ولي در مورد انسداد لوله اي ماده حاجب نمي تواند تمام فضاي داخل رحم و لوله ها را پر نمايد.

بعد از تزريق، از رحم عکس‌برداري می‌شود. پزشک با بررسي عکس‌ها مي‌تواند وضعيت رحم و لوله‌هاي رحمي را ارزيابي نمايد.

به‌دليل انقباض عضلات رحم، بسياري از زنان احساس درد خفيف، به‌خصوص در زمان تزريق ماده حاجب دارند، در مواردي که لوله هاي رحمي مسدود است، درد بيشتري احساس می‌شود. مصرف داروهاي مسکن مانند ايبوبروفن مي تواند در تسکين درد و ناراحتي موثر باشد. لذا ممکن است 60-30 دقيقه قبل از انجام عکس رنگي، يک داروي مسکن جهت بيمار تجويز شود.
Print
2192 رتبه بندی این مطلب:
2.8

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x
اطلاعات تماس
آمار بازدید سایت