اطلاعات تماس

ایمیل : info@miladgharb.com

تلفن : +98 21 66 53 80 77

تلفن :+98 21 66 53 80 99

X

دسته ها

Anonym
/ دسته ها: رادیولوژی

سن استخوانی Bone age

رای تعیین سن استخوانی در کودکان، معمولا  گرافی  ساده دست که با اشعهX انجام می شود ،جهت تخمین سن استخوانی و امکان رشد بیشتر استفاده می‌شود.

این روش که به‌وسیله مقدار کم تابش اشعه و استفاده از اطلس دست به‌طور گسترده‌ای بین پزشکان پذیرفته شده است.


نقاط خاصی در استخوانهای بدن هست به اسم صفحه های رشد. این نقاط در واقع مناطقی هستند که با تولید بافت استخوانی باعث افزایش طول استخوانها می شوند و با بلند تر شدن و افزایش قد ارتباط دارند. با بالاتر رفتن سن انسان و شروع بلوغ این صفحه های رشد بسته می شوند و دیگر طول استخوانهای افزایش طول زیادی ندارد و بعد از آن افزایش قد متوقف می شود. حداکثر سرعت افزایش قد در حد و سنین بلوغ خواهد بود و تا ۱۸ سالگی میتواند ادامه داشته باشد. البته در پسران می تواند افزایش قد بعد از ۱۸ سالگی تا ۲۴ سالگی ادامه داشته باشد ولی این تغییر خیلی زیاد نخواهد بود.

بسیاری از کسانی که در سنین رشد یا بلوغ به پزشک مراجعه می‌کنند و از کوتاهی قدشان شکایت دارند، از این‌که پزشکشان برای آنها گرافی ساده استخوان‌های مچ دست را درخواست می‌کند، متعجب می‌شوند. در واقع پزشک با مشاهده عکس مچ دست، سن استخوانی را تشخیص می‌دهد و می‌فهمد که آیا صفحه رشد استخوان‌های فرد باز است و هنوز جای رشد دارد یا نه؟ در صورتی‌که اگر سن استخوانی فرد بالا باشد و صفحه رشد بسته شده باشد، دیگر جایی برای رشد طولی استخوان‌ها نخواهد بود.

واقعیت آن است که در انتهای استخوان‌ها صفحه‌ای به نام اپی‌فیز وجود دارد که در سنین رشد از جنس غضروف است و با تاثیر از هورمون رشد غضروف‌سازی می‌کند. با گذشت زمان این غضروف‌ها به ترتیب شروع به استخوانی شدن می‌کنند و غضروف‌هایی جدید نیز ساخته می‌شوند و به این ترتیب استخوان رشد طولی می‌کند و به اصطلاح درازتر می‌شود. تقریبا در حوالی سنین ۱۸ سالگی این صفحات رشد از حالت غضروفی به حالت استخوانی در می‌آیند و دیگر استخوان رشد طولی نمی‌کند. در این حالت است که پزشکان اصطلاحا می‌گویند صفحات رشد استخوانی بسته شده‌اند.

گاهی در برخی از افراد بسته شدن صفحات استخوانی حتی تا ۲۰ سالگی ممکن است که به طول بینجامد یا به طور نادر نیز در سنین کمتری بسته شوند. در هر صورت پس از بسته شدن صفحات رشد استخوانی افزایش قد دیگر برای شما مقدور نخواهد بود. پس اگر در سنی هستید که صفحات رشد استخوان‌هایتان هنوز بسته نشده می‌توانید با تغییراتی در سبک زندگی خود ترشح هورمون رشدتان را افزایش دهید و به بلندتر شدن قدتان امیدوار باشید.

Print
6100 رتبه بندی این مطلب:
3.2

2 نظر در مطلب "سن استخوانی Bone age" ثبت شده است

Farhad

سلام خسته نباشید من 19سالمه و قدم 190 خیلی دارم اذیت میشم آیا راهی برای جلوگیری از افزایش قد وجود داره؟؟


شهاب ضرغامی

سلام وقت بخیر سن رشد استخوانی bone age من ۱۵ سال در عکس مچ دست چپ اعلام شده آیا عدد تاثیری در بسته شدن صفحه رشد دارد یا خیر ؟سپاس

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x
اطلاعات تماس
آمار بازدید سایت